Jeskyně Na Špičáku - ochrana a výzkum

OCHRANA, VÝZKUM A VYUŽITÍ JESKYNĚ
Jeskyně Na Špičáku je součástí národní přírodní památky Na Špičáku, vyhlášené v roce 1970 ministerstvem kultury ČR na rozloze 7,05 ha. Spolu s ostatními podzemními i povrchovými krasovými jevy a jejich živou přírodou (např. hojným výskytem tisů), je přísně chráněna podle zákona č. 114/92 Sb., o ochraně přírody a krajiny.
Od roku 1991 je s ostatními veřejnosti zpřístupněnými jeskyněmi ve správě a přímé péči ústřední odborné organizace státní ochrany přírody. Podle režimu, který limituje počty i frekvence skupin návštěvníků, slouží veřejnosti a odborným exkurzím. Příležitostně se v jejím podzemí konají také koncerty komorní hudby. Ročně jeskyni navštíví přibližně 17 tisíc turistů.
Jeskyně je významným biotopem netopýrů a vrápenců. Každoročně je odborníci během zimy sčítají, jejich počet se pravidelně pohybuje kolem 150 jedinců, cca šesti druhů, mezi nimi například i vzácný netopýr černý (Barbastella barbastellus).
Unikátní jeskynní systém je předmětem zájmu odborníků různých vědních oborů. Je zde sledován stav a změny mikroklimatu, hydrologické poměry a prováděn biospeleologický výzkum bezobratlých. Nekončí také archeologický průzkum a dokumentace historických nápisů a kreseb.
Spolu s jeskyněmi Na Pomezí je jeskyně Na Špičáku jedním ze stanovišť, kde Akademie věd ČR v rámci mezinárodního výzkumného programu monitoruje pohyby zemských bloků.